Profesionálna starostlivosť o ruky a nohy, odborník na nechtovú protetiku, zarastené, mykotické nechty a iné špecifické problémy.

Lak na nechty a minulosť

Lak na nechty je druh kozmetického prípravku – líčidla, ktoré sa používa na vyživenie a spevnenie nechtov, vytvorenie umelého lesku, zafarbenie nechtovej platničky, vytvorenie okrasného ornamentu a ochranu nechtu.

Je estetickým doplnkom, ktorý sa vykonáva následne po manikúre alebo pedikúre. Aplikuje sa pomocou štetca na všetky prsty na rukách, aj nohách.

Ako to bolo v minulosti?

Traduje sa, že zdobenie nechtov má svoju históriu už v starovekom Egypte, kedy sa nevyužíval lak na nechty, ale henna, či kombinácia rôznych zafarbených tukov. V 17. storočí sa využívalo na zafarbenie nechtov vstrekovanie organických farbív do nechtového lôžka, ktoré viedlo k rastu farebných nechtov.

Základné a najčastejšie používané prírodné farbivá v minulosti, ale aj dnes:

Hena – červená, červeno-hnedá
Výťažok z afrického kríka alebo stromu Henna dosahujúceho výšku 1,8 až 7,6 m. Je pôvodom zo severnej Afriky, západnej a južnej Ázie a severnej Austrálie, z polosuchých zón a tropických oblastí. Najviac farbiva produkuje, keď rastliny rastú pri teplotách medzi 35 a 45 ° C.
Prášok z rozdrvených sušených listov sa zmieša s jedným z radu kvapalín, vrátane vody, citrónovej šťavy alebo silného čaju, prípadne cukru alebo melasy v paste s cieľom zlepšiť súdržnosť a zabezpečiť jej lepšie priľnutie na pokožke.

Chlorofyl – zelená
Chlorofyl je zelené farbivo (pigment) obsiahnuté v listoch a stonkách rastlín, siniciach a niektorých riasach. Má dôležitú úlohu pri premene svetelnej energie na energiu chemickú pri fotochemickom procese v rastlinách (fotosyntéza). Chlorofyl umožňuje rastlinám to, o čom môže živočíšny organizmus iba snívať – prijať slnečnú energiu a procesom komplikovaných reakcií z nej „vyrobiť“ glukózu.

Karotín, karotén – žltá, oranžová
Je žlté farbivo nachádzajúce sa v rastlinách, napr. mrkve.

Guanín – perleť
Je to prášok získaný rozomletím rybích šupín.

Karmín – červená
Farbivo získavané rozomletím drobných chrobáčikov.

Moderné laky

Sú datované od roku 1917, kedy sa na trhu objavil prvý ružový lak. Nasledoval rýchly rozvoj a od roku 1920 sa lak na nechty predával prevažne v lekárňach a drogériách. Nástup 2. svetovej vojny mal za následok zníženie produkcie lakov na nechty, pretože látky na ich výrobu boli potrebné vo vojenstve. Ich nedostatok viedol k hľadaniu alternatívnych možností, čo viedlo k používaniu nových látok, ktoré sa používajú v dnešných moderných lakoch na nechty.