Profesionálna starostlivosť o ruky a nohy, odborník na nechtovú protetiku, zarastené, mykotické nechty a iné špecifické problémy.

Čo ukrýva lak na nechty?

INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients

Medzinárodná nomenklatúra kozmetických zložiek, skrátene INCI, je systém názvov každého spotrebného produktu osobnej starostlivosti založený na používaní ich vedeckých mien a ďalších latinských a anglických slov. Použitie INCI minimalizuje jazykové bariéry, ktoré často bránia porozumenie pre spotrebiteľov a medzinárodného obchodu a že kozmetické prísady sú dôsledne uvedené pomocou rovnakého chemického názvoslovia výrobkov. Mená INCI sú pridelené americkou Cosmetic Association.
Použitie ochranných alebo všeobecný názov na kozmetickom zozname zložiek nie je povolené.

INCI laku na nechty:
Ethyl Acetate, Butyl Acetate, Isopropyl Alcohol ,Phthalic Anhydride/Trimellitic Anhydride/Glycols Copolymer, Nitrocellulose, Acetyl Tributyl Citrate, , Stearalkonium Bentonite, Acrylates Copolymer, Hydrogenated Polyisobutene, Palmitic Acid, [+/- Mica, CI 77891, CI 77491, CI 77499, CI 19140, CI 15850, CI 75470, CI 77288, CI 77510, CI 15880, CI 77861]

Filmotvorné látky

Dodávajú laku tvrdosť. Sú to deriváty celulózy (celulóza je rastlinný polysachrid, súčasť stien rastlinných buniek, vyrába sa z dreva), ktoré sa vyznačujú veľkou tvrdosťou, ľahkou zafarbitelnosťou a samoleskom. Sú schopné po nanesení v tenkej vrstve vytvoriť film.

Nitrocellulose, Phthalic Anhydride/Trimellitic Anhydride/Glycols Copolymer – súčasť tvoriaceho sa povlaku.

Rozpúšťadlá

Rozpúšťadlo je tekutá fáza (kvapalina, plyn alebo plazma), ktorá rozpúšťa pevnú, kvapalnú alebo plynnú látku za vzniku roztoku. Najbežnejšie rozpúšťadlo v každodennom živote je voda. Z ostatných bežne používaných rozpúšťadiel sú to najmä organické rozpúšťadlá. Zvyčajne majú rozpúšťadlá nízku teplotu varu a ľahko sa odparujú alebo môžu byť oddestilované, pričom zanechajú rozpustenú látku. Rozpúšťadlá by nemali reagovať s rozpustenými zlúčeninami. Rozpúšťadlá môžu byť tiež použité na extrakciu rozpustených zložiek zo zmesi. Najbežnejším príkladom je príprava kávy alebo čaju pomocou horúcej vody.

Rozpúšťadlá sú zvyčajne číre a bezfarebné kvapaliny a väčšina má charakteristický zápach. Koncentrácia roztoku je množstvo rozpustenej látky v určitom množstve rozpúšťadla. Organické rozpúšťadlá sa využívajú najmä na chemické čistenie ako riedidlá do farieb (napr. toluén, terpentín), ako odlakovače na nechty (acetón), rozpúšťadlá pre lepidlá (acetón, metylacetát, etylacetát), na odstraňovanie škvŕn (hexán, petroléter), v čistiacich prostriedkoch, parfumoch (etanol).

Ethyl Acetate, Butyl Acetate, Isopropyl Alcohol

Živice

Prírodná živica je organický produkt niektorých rastlín (rastlinná živica), ktorý má podobu horľavej, nevodivej, obyčajne hnedastej alebo žltastej, tuhej alebo polotuhej látky, ktorá má sklovitý lom, je rozpustná v iných organických látkach a nerozpustná vo vode. Najznámejšia je živica ihličnatých stromov.

Dodávajú laku potrebnú tvrdosť a odolnosť voči otieraniu.

Acrylates Copolymer – posilňuje lak pre dlhšie nosenie.

Zmäkčovadlá

Dodávajú lakom pružnosť.

Acetyl Tributyl Citrate je organická zlúčenina, ktorá sa používa ako zmäkčovadlo. Je to bezfarebná kvapalina, ktorá je rozpustná v organických rozpúšťadlách. Používa sa nie len v lakoch na nechty, ale aj ďalších kozmetických prípravkov.

Hydrogenated Polisobutene (regulátor viskozity, najmä tuhosti) je zmäkčovadlo a zvlhčovač, zabraňuje strate vody. Používa sa v mnohých kozmetických prípravkoch.

Farbivá a pigmenty

Používajú sa v množstve 1-5%.

Pigment je prírodná alebo umelá prášková farebná substancia, ktorého čiastočky majú vhodnú veľkosť a určité pigmentové vlastnosti. Je v pojive nerozpustný, je tam len rozptýlený. Pigmenty zabezpečujú nepriehľadnosť lakov.

Prírodné organické pigmenty sa pripravujú z rastlinných alebo živočíšnych farbív (kvety šafranu, brazílsky purpur, karmín) alebo sa vyrábajú synteticky.

Farbivo je prírodné alebo syntetické, v niektorých zložkách plne rozpustné. Sú to farby rozpustené vo vode, liehu alebo v olejoch, ktorými sa zafarbí substrát – niektorý z neutrálnych, najčastejšie bielych nerastných pigmentov (barit, krieda, kaolín alebo sadra). Dodávajú iba farebný odtieň, nemajú však krycie schopnosti. Robia laky priesvitnými.

CI označenie (color index) je index farby pre jednotlivé druhy pigmentov, napr. CI 77491 je červený pigment, CI 77288 zelený pigment a pod.

Stearalkonium Bentonite – bráni klesaniu farebných častíc.
Palmitic Acid – regulátor konzistencie pre farbivá.