Kľúčom k dobrej kúpe topánok je predovšetkým jej správne zvolená veľkosť. Ideálne je, ak vám v predajni zmerajú dĺžku chodidla prístrojom. V zásade však platí, že vnútorný priestor topánky by mal vaše chodidlo presahovať o pol centimetra. Na nákup a výber obuvi majte dostatok času. Vyberte sa naň po práci alebo v podvečerných hodinách. Vtedy máte totiž nohy unavené a opuchnuté a riziko, že si kúpite menšie topánky je v tomto čase najnižšie. Nezabudnite sa v predajni chvíľku poprechádzať s obomi topánkami na nohách. Ak sa vám čokoľvek nezdá, topánky nekupujte a nespoliehajte sa, že to omínanie časom ustúpi. Správna topánka vám padne hneď. Noha je v nej pevná.
Pri kúpe si v prvom rade netreba všímať len jej farebné prevedenie a dizajn, ale tiež vnútro a celkové spracovanie. Dostatočnú pozornosť venujte nasledovným vlastnostiam.
Podrážka
Mala by byť z odolného materiálu, ale zároveň dostatočne silná, ohybná a pružná, pretože tlmí nárazy. Ak sa topánka v rukách nedá ohnúť, nekupujte ju. Podrážka by mala disponovať tiež protišmykovými vlastnosťami.
Podpätok
Topánky by mali mať podpätok pevný, taký, ktorý nedovolí päte pri chôdzi uhýbať alebo vybočovať. Výška podpätku u mužov by sa mala pohybovať do 2,5 cm, u žien pri celodennej chôdzi 3-4 centimetre. Výška opätku závisí od určenia obuvi.
Materiál
Mal by byť čo najkvalitnejší. Dlhšou životnosťou a lepšou tvárnosťou sa môže pochváliť kvalitná a ošetrovaná useň. Počas letnej sezóny vám istú službu urobí aj textilné prevedenie. Pri syntetických materiáloch vzniká riziko, že sa veľmi rýchlo začne zlupovať najmä na miestach, kde je obuv najviac namáhaná.
Strih
Okrúhla špička, mierne zúženie v strede a pevná päta. Tieto tri vlastnosti by mali zaručiť, že vám topánka bude na nohe dobre držať. Špicaté lodičky pre dámy sa podpisujú pod vznik rôznych ortopedických deformít chodidla.
Tvar výstelky
Mal by kopírovať anatómiu chodidla a obsahovať klenbu. Veľkým módnym hitom v uplynulých rokoch boli balerínky a ploché tenisky. Kvôli chýbajúcej klenbe v ich výstelke sa však neodporúčajú na príliš časté či celodenné nosenie. Skvelé je, keď má topánka vyberaciu výstelku a miesto nej sa môže do topánky vložiť individuálna.
Všeobecne platí zásada, že topánka by mala perfektne sadnúť na nohu už v prvých okamžikoch a je lepšie kúpiť pár kvalitných topánok, než viac nekvalitných.
Nenoste denne rovnaké topánky. Aj keď sú to vaše najobľúbenejšie, dajte im čas na poriadne vyschnutie a vyvetranie. Striedanie topánok je dobré aj kvôli ich rozdielnym tvarom – každé namáhajú nohu trochu inak. S dostatočným priestorom pre prstovú časť z hľadiska šírky aj dĺžky, aby sa prsty mohli voľne pohybovať.
Najhoršia možná varianta obuvi vyzerá asi takto: pásiková črievička so zúženou špičkou, s otvoreným nártom a jej pridržiavanie k päte iba tenkým remienkom. A k tomu podpätok vysoký šesť a viac centimetrov smerom dole zužujúci sa do ihly. Podrážka je tvrdá, tenká a hladká.
V prípade, že máte príležitosť, choďte čo najviac bosí. Nie len doma, ale aj na chalupe, po záhrade, na pláži, po lúke, skrátka všade na mäkkom, rozmanitom, ale bezpečnom teréne. Svaly na nohách, ktoré sú bežne stiahnuté v obuvi budú mať možnosť sa naplno roztiahnuť. A to bude mať priaznivý vplyv na váš postoj, držanie tela, aj rovnováhu.