Bradavica je najčastejšie vírusové ochorenie, s ktorým sa podológ či pedikér pri ošetrovaní nôh stretáva.
Sú to benígne útvary, ktorých príčinou sú vírusy zo skupiny humánnych papilomavírusov – HPV. Existuje 150 genotypov. V závislosti od toho, ktorý kmeň zaútočil na organizmus, sa bradavice odlišujú farbou i tvarom. Rozdeľujú sa na kožné a sliznicové typy.
Infekcie papiloma vírusmi sa bežne vyskytujú pri rôznych živočíšnych druhov, u ľudí, aj zvierat – potkany, psy, kravy, kone, mačky. Všetky vírusy, teda aj bradavice, sú veľmi ľahko prenosné, nie však z jedného živočíšneho druhu na iný.
Bradavice žijú v koži a sú vyživované cievami. Vďaka nim sú zásobované potrebnými látkami pre ich existenciu. Ich výskyt úzko súvisí so stavom imunitného systému. Najviac sú nimi postihnuté deti a mladší ľudia so zníženou bunkovou imunitou a ľudia s imunosupresívnou liečbou, napr. po transplantácii.
V našej praxi platí, že bradavice pri pedikúre neošetrujeme. Lieči a odstraňuje ich len lekár!
Poznáme niekoľko druhov bradavíc: plochá, obyčajná, plantárna, mladá. V našej práci sa stretávame s bradavicou plantárnou – verrucae plantares. Môžu sa vyskytovať na chodidle samostatne alebo ich je viac a splývajú do jedného ložiska.
Bradavica je zrnitý útvar vo farbe okolitého tkaniva. Na rozdiel od kurieho oka môže vzniknúť kdekoľvek na tele. Nachádza sa väčšinou na spodnej časti chodidla (ploska), hlboko v zamši, akoby vpadnutá, prepadnutá do pokožky, pod jej úroveň . Má nepravidelný okraj a zvrásnený povrch. Častokrát je bolestivá. Môžu sa nej vyskytovať drobné červeno-hnedé bodky alebo prúžky. Tieto bodky sú chybne označované ako korene. Ide o cievne kapiláry, v ktorých je zrazená krv. Bradavica je v skutočnosti väčšia aj hlbšia než vidíme voľným okom. Veľmi často je problém rozpoznať bradavicu od kurieho oka. V prípade, že sa bradavica nachádza na chodidle, je postupne zatlačená do spodných vrstiev pokožky, kde vytvára čierne alebo červené body.