UVA lampa
UVA lampa je 1, alebo 4-žiarivkový tunel produkujúci UV-A žiarenie (svetlo) pôsobiace ako katalizátor na vytvrdenie umelých – gélových materiálov.
Prvé lampy, ktoré sa vyrábali disponovali iba jednou žiarivkou o sile 9W. V dnešnej dobe odchádzajú do úzadia a frekventovanejšie sú lampy so 4-mi žiarivkami dokopy o sile 36W. Vlnová dĺžka žiarenia týchto žiaroviek je 315 až 400nm a zahŕňajú rozmedzie 85 vĺn.
Časom sa žiarivky opotrebovávajú a je potrebné ich pravidelne meniť. Ich životnosť je 3-4 mesiace alebo 300 hodín svietenia. Žiarivky obsahujú biely film, ktorý sa opotrebovaním stráca a začína sa produkovať svetlo, ktoré je nevhodné na správne vytvrdenie materiálu. Materiál sa vtedy nevytvrdí vôbec, je akoby zgumovatený.
Doba vytvrdzovania UV materiálu v 1-žiarivkovej lampe je dlhšia než v 4- žiarivkovej lampe. Tam stačí vytvrdiť na 2 minúty, ale u 1-žiarivkovej musíme UV gél vytvrdzovať po dobu 5 minút a viac.
Niektoré UV lampy majú rôzne doplnkové funkcie, ktoré uľahčujú prácu ako napríklad časový spínač – ten sa väčšinou dá nastaviť na 30, 60, 90, 120 sekúnd alebo nepretržitý chod, senzor pohybu – po vložení ruky alebo nohy sa lampa sama zapne, sušičku – prídavný ventilátor, ktorý urýchľuje schnutie lakov, sú vybavené odnímateľným krytom pre ľahšiu výmenu žiariviek a čistenia alebo majú digitálnu obsluhu.
LED lampa
LED lampa využíva namiesto klasických žiariviek LED diódy. LED je anglická skratka pre Light-Emitting Diode – dióda emitujúca svetlo. Je to polovodičová elektronická súčiastka, ktorej vlastnosťou je schopnosť vyžarovať svetlo, prípadne infračervené alebo ultrafialové žiarenie.
Pretože svetelný výkon jednotlivých LED diód je malý v porovnaní s klasickou žiarivkou, používajú sa súčasne viaceré naraz. Ich výhodou v porovnaní s klasickou žiarivkou je, že majú vyššiu životnosť – asi 50 000 hodín.
Vynašiel ich v roku 1962 ruský fyzika Nick Holonyak junior. Viac dostupnými medzi širšou verejnosťou sa stali v neskorších šesťdesiatych rokoch. Mali veľmi nízky výkon a produkovali len viditeľné červené svetlo. Neskôr, asi v roku 1971 sa začali objavovať tiež ďalšie farby – zelená a modrá. Vďaka ich neustálemu vývoju sa v roku 2002 podarilo japonskému vedcovi Shuji Nakamura spojiť tri diódy (červenú, zelenú a modrú) do jednej, na bielo svietiacej. Bolo to UV svetlo svietiace na bielo, za čo v roku 2014 získal spolu so svojimi ďalšími dvoma kolegami Nobelovu cenu za fyziku.
LED lampy majú teda výhodu, že nemusíte myslieť na výmenu žiaroviek, avšak majú vyššiu predajnú cenu. V ponuke bývajú LED lampy s výkonom 9W, ktoré sú však určené iba na vytvrdzovanie Rocklakov či gél lakov. Gélový materiál v nej bohužiaľ nevytvrdíte, pretože je slabá.
Pre prácu v nechtovej protetike je určená lampa s výkonom 12W, v ktorej môžeme vytvrdzovať aj všetky gélové materiály. Disponuje tiež časovým spínačom na 30, 60, 90 sekúnd a režimom trvalého svietenia.
Do LED lampy sa používajú špeciálne určené LED gély. Na trhu sú i lampy kombinované t.j. UV/LED lampy, ktoré obsahujú ako žiarivky, tak aj diódy – môžu vytvrdzovať ako UV gély, tak LED gély.