Profesionálna starostlivosť o ruky a nohy, odborník na nechtovú protetiku, zarastené, mykotické nechty a iné špecifické problémy.

Vlhké hojenie a jeho princípy

Oklúzia je nazývaná tiež vlhká terapia.

Vlhké hojenie rán bolo známe už v staroveku. S obľubou bol využívaný med na podporu liečenia a zvlhčenia, ktorý rany udržal vo vlhkosti, a naviac pôsobil svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. Vlhké hojenie postupne preniká z lekárskeho prostredia aj do ošetrenia bežných malých poranení, ktoré nevyžadujú zásah lekára a pacienti si ho môžu vykonať sami. Oproti tradičnému „suchému“ hojeniu sa aj drobné rany ošetrované vlhkou metódou hoja výrazne rýchlejšie.

Princípom vlhkého hojenia rán je zaistenie optimálnej vlhkosti, udržanie prirodzeného pH a stálej teploty rany.

Prečo je dôležité udržiavať na pokožke optimálne pH? Označenie pH je spojené so stupnicou, ktorá začína na hodnote nula a končí na hodnote 14. Čím je dané číslo nižšie, tým viac smerujeme do kyslosti. Čím je naopak vyššie, tým viac je smerované do oblasti zásaditosti.
Mnohí očakávajú, že pH pokožky je podobne ako u vody neutrálne – pH7. Opak je ale pravdou. pH pokožky je ľahko kyslé. Pokiaľ by sme sa pozreli na konkrétnu hodnotu, tak musíme povedať, že u každého z nás je iná a od toho sa tiež odvíja pH vašej kože. Všeobecne sa ale môžeme držať rozmedzia 4,0 – 5,5, ktoré danú hodnotu predstavuje.

Dôvodom, prečo je pH vašej pokožky práve takéto, je celkom praktická vec. Je to dané tým, že takéto prostredie je celkom nehostinné pre rôzne kožné patogény. Takéto pH tvorí na vašej koži ochranný film, ktorý ju vie chrániť pred vonkajším pôsobením čohokoľvek zlého. Pokiaľ má ochranná vrstva vašej kože toto pH, máte istotu, že je všetko v poriadku.

Pokiaľ by dochádzalo k tomu, že by hodnota pH stúpala k zásaditosti, znamenalo by to, že by vaša koža bola omnoho náchylnejšia k napadnutiu rôznymi patogénmi a jej ochranný film by neplnil funkciu akú plniť má.

Pokiaľ by došlo k výkyvu na druhú stranu, vtedy by sa pokožka stala kyslejšou a mohlo by to znamenať je poškodenie. Sami viete, že kyseliny môžu pokožku poleptať a popáliť. A k rovnakému efektu by došlo, pokiaľ by začínala stúpať hodnota pH smerom dole.

Uzavretie rany oklúziou napomáha zachovaniu prirodzeného prostredia rany. V tomto ideálnom prostredí sa produkuje mnoho výživných látok a rastových faktorov, ktoré tiež významne podporujú hojenie.

Okluzívny materiál krásne napomáha tiež absorbcii sekrétu či hnisu z rany. Naviac, hnis a sekrét nevysychá a neprilepuje obväzový materiál do rany, takže samotné preväzovanie je minimálne bolestivé. Zamedzuje kontaktu s vonkajším prostredím a znižuje riziko vzniku infekcie. Udržiava ideálne a optimálne pH prostredia rany a podporuje tvorbu a rast nového tkaniva.