Profesionálna starostlivosť o ruky a nohy, odborník na nechtovú protetiku, zarastené, mykotické nechty a iné špecifické problémy.
História pedikúry

História manikúry

Od dávnych čias si ľudia starostlivo chránili svoje nechty a venovali im zvýšenú pozornosť. Vedeli ste, že archeologické nálezy zo severného Turecka z obdobia 15 000 rokov pred Kristom poukazujú na to, že ľudia servírovali čerstvo ulovenú zver len so zvláštne upravenými rukami a opracovanými nechtami? Na úpravu nechtov používali v tomto období mušle a na odstránenie stvrdnutej pokožky na rukách a nohách takzvanú pemzu vyrobenú z lávových kameňov.

Dôkazy o tom, že ľuďom záležalo na svojom vzhľade, ale aj na vzhľade svojich rúk, poskytujú aj vykopávky nájdené v babylonských hrobkách z roku 3200 p. n. l., kedy manikúru dopĺňali používaním plátkového zlata.

Starostlivosť o nechty nebola v dávnych časoch výhradne výsadou žien. Na skrášlenie a ochranu svojich nechtov používali prírodné ingrediencie aj muži. Manikúra ako taká, bola v minulosti určená výsostne pre vyššiu vrstvu a podčiarkovala spoločenský status. Nižšej spoločenskej vrstve bolo povolené nosiť iba krátke, nenápadne tónované nechty.

V súčasnosti je absolvovanie manikúry určené pre každú z nás a je nutnosťou na dosiahnutie dokonalého a upraveného vzhľadu. Pomenovanie manikúra pochádza z latinského slova manus = ruka a cura = starostlivosť. Je to kozmetické ošetrenie, ktoré je zamerané nielen na úpravu a liečbu nechtov, ale dôraz kladie aj na ošetrenie pokožky rúk.

Manikúra, ako ju poznáme dnes, bola vyvinutá vo Francúzsku. Hovorí sa, že kráľovi Ľudovítovi XIV. odstraňoval zádery dvorný lekár. Ten dostal nápad vytvoriť celý rad nových nástrojov určených na starostlivosť o ruky a nechty. Lekárova neter bola veľmi ambiciózna dáma a práve ona sa zaslúžila o šírenie a popularitu tohto ošetrenia.

Dnes vykonáva manikúru profesionálna nechtová dizajnérka. Tá určí pomocou pozorovania a ústnej konzultácie stav rúk a nechtov klienta. Následne vykoná ošetrenie, ktoré trvá v priemere 30 až 60 minút. Pozostáva z dezinfekcie pokožky rúk nielen zákazníčky, ale aj dizajnérky, z diagnostiky, odstránenia nechtovej kutikuly, tvarovania nechtov, ich ošetrenia a lakovania, ako aj masáže a ošetrenia pokožky rúk, či použitia rôznych ozdôb na dosiahnutie Nail Artu.

Veľkej obľube sa teší nie len klasická manikúra, ale aj úprava nechtov pomocou umelých materiálov – gél-lakov, soft lakov, shellakov, akrylových či gélových nechtov.

Otcom používania umelých materiálov v nechtovom priemysle je dentista Fred Slack. V roku 1654 použil stomatologický materiál na opravu zlomenej nechtovej platničky, ktorý naniesol na podložku z čokoládovej fólie a po vytvrdení ho opracoval zubárskou vŕtačkou. Tento jeho čin predstavoval začiatok nechtovej indrustrie.

V tom istom roku sa v New Yorku začali predávať prvé sady akrylového materiálu na nechty za 16$. Boli to stomatologické produkty balené do obalov prispôsobených pre nechtový dizajn. Slúžili na predlžovanie nechtov, nie na modeláciu.

Tieto akrylové materiály však neboli vyhovujúce, pretože po práci s nimi stylisti trpeli bolesťami hlavy, veľmi smrdeli, boli náročné na opracovanie a poškodzovali nechty. Boli to materiály na základe MMA – metylmetakrylátu. V 70-tych rokoch minulého storočia preto ich používanie zakázali.

Fred Slack zamenil metyl za etyl a začal sa vyrábať akrylový materiál na základe etylmetakrylátu a okrem vyhovujúceho materiálu bolo veľkým bonusom pre nechtový dizajn aj to, že vytvorené nechty začali vyzerať lepšie a prirodzenejšie.

Počiatok gélov dnešnej podoby evidujeme od roku 1973, kedy sa začala éra gélových materiálov a gélových nechtov. Tie ale spočiatku reagovali na akékoľvek UV svetlo a žiadali si zamenenie fotoiniciátorov na tie, ktoré reagujú iba na UVA svetlo vo vlnovej dĺžke 315 – 400 nm.

V roku 2004 nastáva éra tzv. mäkkých gélov, ktoré sa dajú rozpustiť a tešia sa veľkej popularite.