Ochorenie nôh u pacientov s diabetom, tzv „diabetická noha“ sa môže najčastejšie prejaviť ako otvorená rana (ulcerácia), ako odumreté tkanivo časti nohy (gangréna) napr. formou čierneho prstu alebo ako opuch nohy, či hrubá deformita spôsobená postihnutím kostí (Charcotova noha). Iné chorobné zmeny na nohách sa môžu prejaviť ako zápal a opuchy mäkkých tkanív (flegmóna) alebo ako zápal kostí (osteomyelitída). Patria sem tiež stavy po amputácii častí alebo celej nohy.
Zdroj: Prof. MUDr. Alexandra Jirkovská CSc.
Cukrovka (diabetes mellitus)
je závažné ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov vedie k neskorým komplikáciám a nepriaznivo ovplyvňuje život pacientov. Jednou z najobávanejších komplikácií diabetu je tzv. syndróm diabetickej nohy. Štatistické údaje potvrdzujú, že syndrómom diabetickej nohy trpí viac ako 10 % diabetikov. Civilizačné ochorenie diabetes mellitus – cukrovka – patrí k ochoreniam, ktoré v súčasnosti dosahujú pandemický charakter.
Čo je to syndróm diabetickej nohy?
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je syndróm diabetickej nohy definovaný ako infekcia, ulcerácia (vred) a/alebo deštrukcia hlbokých tkanív spojená s neurologickými abnormalitami a s rôznym stupňom ischemickej (žilovej) choroby dolných končatín na nohách. Týmto pojmom označujeme deštruktívne poškodenie tkanív dolných končatín diabetikov nižšie od členka. Už názov syndróm napovedá, že prejavy môžu byť značne rôznorodé. Ich spoločnou vlastnosťou je, že akékoľvek, aj zdanlivo banálne poranenia na nohe u pacienta s cukrovkou môžu vyústiť do komplikácií, ktoré môžu mať za následok amputáciu dolnej končatiny.
Ako môžeme vývoju diabetickej nohy predchádzať?
- Chráňte svoje nohy nosením vhodnej obuvi (dostatočne široká a hlboká, kožená, najlepšie šnurovacia, s podpätkom 1-2cm). Nikdy nenoste obuv naboso, používajte vlnené ponožky. Novú obuv noste najprv len 2 hodiny, potom nohu pozorne prezrite. Následne, aj pred každým obutím, si topánky skontrolujte, či sa tam nenachádzajú akékoľvek cudzie predmety (napr. drobné kamienky).
- Nikdy nechoďte naboso, dokonca ani doma.
- Ak máte suchú kožu na chodidlách, denne ju premasťujte vhodným krémom pre diabetikov (ale nie medzi prstami).
- Buďte opatrní pri strihaní nechtov – strihanie rovno, kurie oká a mozole si nikdy neošetrujte sami – je vhodné navštíviť profesionálnu pedikérku, ktorú musíte upozorniť, že ste diabetik!
- Chodidlá po sprchovaní vždy vysušte mäkkým uterákom (hlavne medzi prstami).
- Vyhnite sa používaniu elektrických podušiek, termoforov, horúcej vody pri sprchovaní a rozmáčaniu chodidiel vodou pri kúpaní.
- Každý deň si nohy prezrite a presvedčte sa, či na nich nie sú akékoľvek drobné poranenia. Využite zrkadielko, v prípade slabého zraku poproste o pomoc člena rodiny.
- Nefajčite.
- Pri návšteve lekára prediskutujte problémy týkajúce sa Vašich nôh.
- Pri objavení sa nehojacej sa rany vyhľadajte lekára čo najskôr.
V našej prevádzke vám radi poskytneme poradenstvo a podrobnú konzultáciu s presne rozpracovanými pokynmi pre starostlivosť o nohu diabetika krok za krokom.
Ak ste diabetik, nezabúdajte, že vaše nohy potrebujú pravidelné odborné ošetrenie medicinálnou – prístrojovou pedikúrou!
Ak je noha úplne v poriadku, stačí prísť na ošetrenie raz za štvrť roka, no v prípade, že noha vykazuje zmeny, je nutné nás navštíviť každý mesiac.
Keďže sa vidíte každý deň, nedokážete posúdiť malé zmeny na nohách. My vidíme všetky, aj tie najmenšie zmeny v pravidelných odstupoch a včasnou intervenciou dokážeme zabrániť vzniku rozsiahlejších poškodení. Zisťujeme výskyt otlakov, zarastených nechtov, drobných zápalov, modriniek a mykóz nie len na pokožke a nechtoch, no i v medziprstí. Pozorujeme priesvit ciev, suchosť kože, potenie nôh, petechie (malé červené bodky na predkolení).
Toto všetko nám poskytne ucelený obraz o vašej nohe a stupňa rozvinutia syndrómu diabetickej nohy.