Profesionálna starostlivosť o ruky a nohy, odborník na nechtovú protetiku, zarastené, mykotické nechty a iné špecifické problémy.

Podológia

Slovo podológia či podológ je pre mnohých neznámym pojmom.

Ak by sme chceli tento pojem veľmi zjednodušiť, tak PODOLÓGIA je nelekársky odbor, ktorý zaisťuje komplexnú starostlivosť o nohu. Skúma súvislosti, hľadá príčiny a ponúka tie správne riešenia pre naše chodidlá presne na mieru. Zaoberá sa preventívnou a rekondičnou starostlivosťou o nohy.

Preventívna a rekondičná starostlivosť zahŕňa v sebe orthonyxiu – ošetrovanie zarastených nechtov a nechtov so zmeneným rastom, či už formou drenáží, alebo nechtových špôn, nechtovú protetiku – vytváranie umelých nechtových náhrad, ošetrenie mykotických nechtov vrátane odberu biologického materiálu na stanovenie presného vyvolávateľa mykotického ochorenia, manažment diabetickej nohy a merania podkladov a navrhovanie vložiek do topánok presne podľa individuálnych parametrov vášho chodidla.

Zásadným heslom podológie je pomáhať udržiavať dobrú kondíciu nohy, diagnostikovaním a riešením problémov v rámci svojich kompetencií so znalosťami anatómie, hygieny, mikrobiológie, psychológie, epidemiológie, prvej pomoci a podieľať sa na ich uzdravovaní a liečení. Najdôležitejšie je odstraňovať bolesť, zmierňovať potiaže alebo sa ich definitívne zbaviť, zlepšovať mobilitu, uľavovať a v neposlednom rade edukovať.
V rámci medziodborovej spolupráce vieme podľa potreby klienta nasmerovať do ambulancie lekára špecialistu v odbore diabetológia, dermatológia, angiológia, neurológia, chirurgia, ortopédia, či fyzioterapia.

PODOLÓG je zdravotnícky pracovník, ktorý vykonáva profesionálnu zdravotnú starostlivosť o chodidlá u semikritických klientov. Sú to klienti s chorobnými prejavmi na chodidlách – pokožka a nechty napadnuté patogénom, zarastené nechty s prejavom zápalu a hnisaním, s poruchami biomechaniky chôdze, klienti s celkovými ochoreniami s predĺženou dobou hojenia prípadných chronických rán (diabetici, klienti s cievnou nedostatočnosťou, so zníženou imunitou) a klienti s obmedzeným, porušeným alebo chýbajúcim vnímaním bolesti, tlaku, poranení, chladu, tepla a obmedzenou ochranou tela proti infektom, s rizikom, že prípadné poranenia sa budú hojiť zle alebo vôbec a povedú k amputácii.

Kurie oko vzniká hlavne na miestach so stvrdnutou suchou kožou ako odpoveď tela na trvalý a výrazný tlak a trenie. Vzniká hlavne v partiách s kĺbovými a kostnými vyvýšeninami s nedokonalosťami a na inak namáhaných miestach chodidiel. Týka sa to teda najmä ľudí s ortopedickými problémami.

Na miestach tlaku a trenia vzniká primárne lokálny zápal so začervenaním. Ten po odstránení dráždivých elementov zaniká. Pokiaľ tlak nepoľavuje, vytvorí sa tlakový pľuzgier. Ide o oddelenie pokožky od zamše a naplnenie tohto priestoru tkanivovým mokom a častokrát i krvou.

Ďalším útvarom, ktorý vznikne pôsobení tlaku a to hlavne na chodidlách, pätách, či deformovaných prstoch je mozoľ, ľudovo povedané otlak. Ide o oblasť neostro ohraničeného tuhého ložiska farby okolitej kože so silne zrohovatenou a drsnou kožou na povrchu.

Na miestach, kde je mozoľ stále ďalej zaťažovaný, sa vytvára kurie oko. Je to kožný útvar, ktorý má jadro, má pravidelný tvar kruhového alebo elipsového tvaru a je vyvýšený nad úroveň pokožky. V tomto prípade sa mozoľ zatláča v tvare lievika do hlbších vrstiev pokožky a tým spôsobuje bolesť. Kurie oko sa môže vytvoriť na nášľapnej časti chodidla, na miestach, kde tlačí úzka topánka, ale aj v oblasti medzi prstami.

Musí sa pravidelne odstraňovať frézkou špeciálneho tvaru. V prípade jeho pravidelného odstraňovania a ošetrovania sa môže na postihnutom mieste vytvoriť spätne iba mozoľ.

Ale pozor! V ošetrovaní a odstraňovaní nesmiete ani naďalej poľaviť a treba si raz za mesiac dopriať odborné ošetrenie, pretože sa mozoľ veľmi rýchle môže zvrtnúť naspäť ku vzniku bolestivého kurieho oka!

Ragáda je hlboká prasklina častokrát sprevádzaná drobným krvácaním i bolestivosťou, ktorá môže znižovať komfort pri chôdzi. V prípadoch, keď sa na chodidlách alebo inej časti nohy vytvorí takáto prasklina a zasahuje až do zamše, nestačí len jej mechanické ošetrenie. Treba napomôcť k jej zaceleniu. Jednou z možností je aplikovanie okluzívneho zábalu.

Oklúzia je priliehavá, sterilná, samolepiaca flexibilná náplasť, pod ktorou pôsobí dva až tri dni ošetrujúca masť. Táto náplasť neprepúšťa vodu, ani baktérie a slúži na kontrolované hojenie rany. Je možné sa v nej sprchovať, aj umývať.

V pedikúre sa používa okluzívny zábal napr. na doliečenie a zacelenie hlbokých prasklín, zmäkčenie otlakov, kurích ók, prekrytie rán u diabetickej nohy a opakuje sa tak dlho, kým sa ragáda nezahojí.

V dôsledku mechanického poškodenia – úrazu alebo nárazu, chemického poškodenia – vplyvom agresívnych chemikálií alebo čistiacich prostriedkov, fyzikálnymi vplyvmi – chladom a teplom, genetickými poruchami, ale aj vplyvom kožných ochorení sa môže nechtová platnička úplne oddeliť od nechtového lôžka a môže úplne odpadnúť. Následkom vyššie vymenovaných vplyvov môže prísť k zmene rýchlosti rastu nechtu, prípadne sa jeho rast úplne zastaví.

Vtedy nastáva čas na nechtovú protetiku, ktorá je účinným spôsobom náhrady chýbajúcej nechtovej platničky nie len z estetických, ale hlavne zo zdravotných a funkčných dôvodov. V prípade výskytu nechtových pahýľov je obnovenie funkcie nechtu vytvorením nechtovej protézy z hľadiska zachovania správnej chôdze veľmi dôležité.

Pod pojmom nechtová protetika rozumieme obnovenie, opravu, náhradu, či doplnenie časti chýbajúcej nechtovej platničky. Je to dočasná alebo trvalá terapeutická náhrada neexistujúceho alebo chronicky poškodeného nechtu. Na jej vytvorenie sa používajú gélové, či akrylové prípravky. V prípade, že je rast nechtu zastavený a ani pod nechtovou protetikou nerastie, protézu je potrebné cca po 3 mesiacoch vymeniť.
Tento úkon sa nevykonáva v prípade, ak je porušená integrita nechtového lôžka, sú viditeľné prejavy zápalu (začervenanie, hnisavé ložiská v okolí nechtov), je prítomné hypergranulačné tkanivo (tzv. divé mäso), nechtová platnička je napadnutá mykózou alebo celková dĺžka pôvodného nechtového tkaniva je menšia ako 1/3 z celkovej dĺžky nechtu.

V záujme zachovania stability a dobrej kondície vytvorenej nechtovej náhrady, je potrebné dodržiavať zo strany jej nositeľa určité pravidlá presne podľa pokynov pedikéra/podológa: nechtovú náhradu je potrebné dať skontrolovať každé 4 týždne, je nutné pravidelne – každý deň používať antimykotický prípravok, náhradu skracovať presne podľa pokynov, dbať na správny výber topánky a v prípade potreby používať odporúčané ortopedické pomôcky.

Zarastený necht je stav, pri ktorom jedna alebo obidve strany nechtovej platničky zarastajú neprimerane do nechtového valu. Tento stav je spojený s pocitom tlaku a diskomfortu pri chôdzi. Neriešenie tohto problému môže vyústiť k narušeniu tkaniva a následným zápalovým procesom sprevádzaným výraznou bolestivosťou.

Zarastenie alebo zmena tvaru nechtu môže mať rôzne príčiny. Jednou z častých príčin je zvýšený tlak topánky v prípade, že je necht neprimerane dlhý, alebo ste si vybrali  topánku nevyhovujúcu vašej nohu – s príliš úzkou alebo nízkou špičkou.

Najčastejším dôvodom vzniku zarastania nechtov je nesprávne strihanie nechtu do oblúka alebo jeho veľmi hlboké vystrihovanie.  Problémy so zarastaním môžu vzniknúť tiež vysychaním substancie nechtu spôsobené pribúdajúcim vekom, poruchami  látkovej výmeny, chorobami ako  napr. cukrovka, lupienka zasahujúca do nechtu alebo onychomykóza. Nechtová platnička sa zdeformuje i v prípade, že je po dlhšiu dobu fixovaná do určitého tvaru.

Rozoznávame tri štádiá zarastených nechtov:

  • otlačenie – suché zarastenie – koža je začervenaná a v okolí nechtu sa nachádza bolestivý opuch,
  • akútny zápal – zarastenie spojené s hnisaním –  koža je veľmi začervenaná, v okolí nechtu môžeme zaznamenať krvavý alebo hnisavý výtok, bolestivosť je pulzujúca a bodavá,
  • chronický zápal – zarastanie spojené s hypergranuláciou – v okolí nechtu je veľký opuch s vytvoreným granulóznym tkanivom (tzv. divé mäso) sprevádzaný veľmi intenzívnou bolesťou obmedzujúcou chôdzu. Tkanivo nie je schopné hojenia sa, neustále sa tu vytvára spleť nových krvných ciev, čo spôsobuje krvácanie a spomalenie lymfatického toku.

Máme pre vás riešenie s okamžitým účinkom a dlhodobým efektom! Nemusíte podstupovať bolestivé vystrihovanie a vytrhávanie nechtov! Ošetrenia si môžete pozrieť TU.

Na vznik mykotického ochorenia na nohách sú náchylnejší ľudia s oslabeným imunitným systémom, ľudia trpiaci ochorením diabetes mellitus, pri nadmerne potivej nohe a nosení nepriedušnej obuvi. Veľmi ľahko si môžete mykózu „priniesť“ z verejných kúpalísk, sáun, ale aj z návštevy použitím infikovaných papúč.

Na nechtovej platničke sa mykóza najčastejšie začína šíriť od kraja nechtu, kde príde k zhrubnutiu, drobeniu a zožltnutiu nechtovej platničky a môže viesť až k oddeleniu nechtovej platničky od nechtového lôžka.
Na pokožke chodidla sa mykotické ochorenie objavuje najskôr v medziprstných priestoroch medzi 5. a 4.prstom a medzi 4. a 3.prstom. Koža v tom priestore má narušenú integritu, šúpe sa a vznikajú na nej drobné prasklinky, ktoré častokrát štípu.

Pozor! Ignorovanie a neriešenie týchto príznakov vedie k postupnému rozširovaniu tohto ochorenia na celú pokožku chodidla a postupne aj na nechtové platničky všetkých prstov. Ak zistíte, že sa toto ochorenie u vás začalo prejavovať, treba navštíviť dermatológa, ktorý vám predpíše špeciálne maste alebo roztoky. Pedikérka vám odstráni následky mykózy, ktoré vznikli na pokožke a nechtoch.

Viac sa môžete dočítať TU.

Ochorenie nôh u pacientov s diabetom, tzv „diabetická noha“ sa môže najčastejšie prejaviť ako otvorená rana (ulcerácia), ako odumreté tkanivo časti nohy (gangréna) napr. formou čierneho prstu alebo ako opuch nohy, či hrubá deformita spôsobená postihnutím kostí (Charcotova noha). Iné chorobné zmeny na nohách sa môžu prejaviť ako zápal a opuchy mäkkých tkanív (flegmóna) alebo ako zápal kostí (osteomyelitída). Patria sem tiež stavy po amputácii častí alebo celej nohy.

Zdroj: Prof. MUDr. Alexandra Jirkovská CSc.


Viac sa môžete dočítať TU.

Ľudská chôdza je jedinečná a u každého človeka vysoko špecifická v závislosti od veku a pohlavia. Pri každom kroku naše chodidlo (noha) flexibilne reaguje na dotyk o podložku takým spôsobom, že pružná štruktúra klenieb nohy sa zbortí a chodidlo sa predĺži a rozšíri zároveň. Noha sa v tom momente stáva podstavcom, na ktorom spočíva celá tiaž tela a jej správna funkcia priamo vplýva na postoj a pohyb každého z nás.

Nevhodná obuv, dedičnosť alebo ochorenia môžu spôsobiť rôzne deformity a poškodenia v oblasti nohy. Ak je noha funkčne poškodená a deformovaná, nastáva čas na korekciu správneho postavenia chodidla pomocou vložiek do topánok a to z dôvodu narušenia statiky celej postavy (vybočenie kolenných kĺbov, bedrových kĺbov, rotácie chrbtice, bolesti).

Vložky je možné rozdeliť z hľadiska účinku na jej používateľa, z hľadiska materiálu, tvaru… Očakáva sa od nich podopretie (pasívna vložka), odľahčenie nadmerne namáhanej časti chodidla (pasívna vložka), korekcia chybného postavenia (pasívna, aj aktívna vložka), fixácia.

Aby vložka v topánke spĺňala svoju správnu funkciu, je nutné dôkladne vyšetriť chodidlá klienta. Toto vyšetrenie zahŕňa vyšetrenie pokožky celého chodidla, no i medziprstia na identifikovanie defektov a infekcií, vyšetrenie teploty a elasticity pokožky chodidla na vylúčenie vaskulárnych problémov, či problémov s možnou prebiehajúcou infekciou. Identifikujú sa oblasti vystavované príliš veľkému tlaku a treniu, na ktorých sa vytvárajú stvrdnutia, otlaky a kurie oká, ale aj možný vznik infekcií v prípade prasknutia pokožky v týchto miestach.

Pre funkčnosť pohybového aparátu je nutné vyšetrenie plochosti nôh. Pozorujeme vyosenie chodidiel, vyosenie špičiek, postavenie piet, pohyblivosť členkových kĺbov a postavenie a flexibilitu prstov.


Viac sa môžete dočítať TU.

Veľmi radi Vám poradíme ako na to. Poskytneme vám odborné poradenstvo v súvislosti so starostlivosťou o nohy v domácom prostredí a v súvislosti so správnym obúvaním. Tiež zvolíme a vyberieme vhodný ošetrujúci prípravok presne podľa vašich požiadaviek a typu problému na vašej pokožke.

V prípade zistenia závažnejších problémov vás nasmerujeme k danému lekárovi špecialistovi – ortopédovi, fyzioterapeutovi, diabetológovi, chirurgovi, lekárovi liečiacemu chronické rany, dermatológovi, angiológovi.