Profesionálna starostlivosť o ruky a nohy, odborník na nechtovú protetiku, zarastené, mykotické nechty a iné špecifické problémy.
Ošetrenie zarastených nechtov

Ošetrenie zarastených nechtov

Zarastený necht je stav, pri ktorom jedna alebo obidve strany nechtovej platničky zarastajú neprimerane do nechtového valu. Tento stav je spojený s pocitom tlaku a diskomfortu pri chôdzi. Neriešenie tohto problému môže vyústiť k narušeniu tkaniva a následným zápalovým procesom sprevádzaným výraznou bolestivosťou.

Zarastenie alebo zmena tvaru nechtu môže mať rôzne príčiny. Jednou z častých príčin je zvýšený tlak topánky v prípade, že je necht neprimerane dlhý, alebo ste si vybrali  topánku nevyhovujúcu vašej nohu – s príliš úzkou alebo nízkou špičkou.

Najčastejším dôvodom vzniku zarastania nechtov je nesprávne strihanie nechtu do oblúka alebo jeho veľmi hlboké vystrihovanie.  Problémy so zarastaním môžu vzniknúť tiež vysychaním substancie nechtu spôsobené pribúdajúcim vekom, poruchami  látkovej výmeny, chorobami ako  napr. cukrovka, lupienka zasahujúca do nechtu alebo onychomykóza. Nechtová platnička sa zdeformuje i v prípade, že je po dlhšiu dobu fixovaná do určitého tvaru.

Rozoznávame tri štádiá zarastených nechtov:

  • otlačenie – suché zarastenie – koža je začervenaná a v okolí nechtu sa nachádza bolestivý opuch,
  • akútny zápal – zarastenie spojené s hnisaním –  koža je veľmi začervenaná, v okolí nechtu môžeme zaznamenať krvavý alebo hnisavý výtok, bolestivosť je pulzujúca a bodavá,
  • chronický zápal – zarastanie spojené s hypergranuláciou – v okolí nechtu je veľký opuch s vytvoreným granulóznym tkanivom (tzv. divé mäso) sprevádzaný veľmi intenzívnou bolesťou obmedzujúcou chôdzu. Tkanivo nie je schopné hojenia sa, neustále sa tu vytvára spleť nových krvných ciev, čo spôsobuje krvácanie a spomalenie lymfatického toku.

Máme pre vás riešenie s okamžitým účinkom a dlhodobým efektom! Nemusíte podstupovať bolestivé vystrihovanie a vytrhávanie nechtov!

Zarastajúci necht spôsobuje intenzívnu bolesť a prípadne aj zapálenie, až zahnisanie nechtového valu. Ošetrenie zarastených nechtov s ľahším stavom zápalu prevádzame nekrvavou metódou pomocou tamponády alebo drenáže.

Tamponáda je spojenie chirurgickej dezinfekcie a tampónu zo zdravotne nezávadného materiálu. Aplikuje sa do nekrvavého a nehnisahého nechtového valu, vypodloží sa zarastajúci necht na uvoľnenie tlaku postihnutého miesta a môže sa v ňom nechať až do ďalšej návštevy klienta.

Drenáž sa aplikuje do krvavého, nahnisaného nechtového valu a musí sa vymieňať každý 3. – 4. deň.

Ďalšou možnosťou ošetrenia zarastených a bolestivých nechtov je šponová terapia – orthonyxia. Je to postup tzv. vyrovnávania nechtov, pri ktorom sa na necht aplikuje nechtová špona s cieľom zmeniť a korigovať tvar nechtovej platničky a tak rýchlo a účinne znížiť tlak nechtu na nechtový val.

Špony je možné nazvať aj strojčekmi na nechty. Majú podobnú funkciu ako strojčeky na zuby – ich úlohou je vyrovnávať a tým pádom aj liečiť zarastajúce a deformujúce sa nechty tak, aby ste sa vyhli nepríjemnému a bolestivému chirurgickému zákroku.

Celý proces vyrovnávania nechtov je terapia, tj. trvá niekoľko mesiacov, minimálne po dobu 6 mesiacov a viac. Špona sa neaplikuje jednorazovo!

Na trhu sú rôzne druhy špon – kovové, nalepovacie, kombinované, špony z jednej i z viacerých častí. Každý druh špony má svoje výhody, aj nevýhody a je na rozhodnutí a uvážení pedikéra/podológa, ktorý druh použije.

Metóda Band Aid je doplnkovou metódou pri liečení zarastených a bolestivých nechtoch. Podstatou tejto metódy je aplikácia leukoplastu tak, aby sa nechtový val čo najviac odtiahol a oddialil od zarastajúceho nechtu a tým eliminoval vznikajúci tlak na nechtový val. Vykonáva sa vysoko lepiacimi páskami, ktoré sa upravujú do požadovaného tvaru a dĺžky.