Na vznik mykotického ochorenia na nohách sú náchylnejší ľudia s oslabeným imunitným systémom, ľudia trpiaci ochorením diabetes mellitus, pri nadmerne potivej nohe a nosení nepriedušnej obuvi. Veľmi ľahko si môžete mykózu „priniesť“ z verejných kúpalísk, sáun, ale aj z návštevy použitím infikovaných papúč.
Na nechtovej platničke sa mykóza najčastejšie začína šíriť od kraja nechtu, kde príde k zhrubnutiu, drobeniu a zožltnutiu nechtovej platničky a môže viesť až k oddeleniu nechtovej platničky od nechtového lôžka.
Na pokožke chodidla sa mykotické ochorenie objavuje najskôr v medziprstných priestoroch medzi 5. a 4.prstom a medzi 4. a 3.prstom. Koža v tom priestore má narušenú integritu, šúpe sa a vznikajú na nej drobné prasklinky, ktoré častokrát štípu.
Pozor! Ignorovanie a neriešenie týchto príznakov vedie k postupnému rozširovaniu tohto ochorenia na celú pokožku chodidla a postupne aj na nechtové platničky všetkých prstov. Ak zistíte, že sa toto ochorenie u vás začalo prejavovať, treba navštíviť dermatológa, ktorý vám predpíše špeciálne maste alebo roztoky. Pedikérka vám odstráni následky mykózy, ktoré vznikli na pokožke a nechtoch.
Odber biologického materiálu
Odber biologického materiálu a jeho následné vyhodnotenie je dôležitou diagnostickou podmienkou pre určenie správnej liečby.
V prípade, že k nám prídete s podozrením na mykotické ochorenie nechtov alebo pokožky nôh a váš lekár – dermatológ neurobí ani mykologické, ani bakteriologické stery a chce vám predpísať celkové alebo lokálne antimykotiká, či antibiotiká naslepo, vieme Vám odobrať vzorky tkaniva my a poslať ich na mikrobiologický rozbor do certifikovaného laboratórneho pracoviska.
Podľa mikroskopických a kultivačných výsledkov vieme odporučiť a poučiť vás o ďalšom postupe v starostlivosti.