Pravidelná starostlivosť o ľudské telo má svoju dávnou tradíciu. V niektorých obdobiach histórie ľudstva zaznamenáva rozmach a rozkvet, no v iných bola naopak potlačovaná. V každom prípade siaha starostlivosť o telo už do obdobia niekoľko tisíc rokov pred Kristom. V historickým prameňoch sú zachované záznamy ako Mária Magdaléna umývala Kristovi nohy.
V starovekom Ríme a Grécku zaznamenávala hygiena vysokou úroveň. V tej dobe sa obľúbenými miestami očisty, ale aj odpočinku a zábavy sa stali kúpele. Hygienická očista tela nebola ale rozšírená rovnako medzi všetkými vrstvami obyvateľstva, bola výsadou iba určitých vrstiev. V stredoveku bola úroveň hygieny, ale i obliekania a obúvania veľmi nízka. Vplyvom zlej obuvi sa u ľudí zhoršoval anatomický tvar nohy a poškodzovali sa jej funkcie. Práve vznikaním problémov na nohách sa ránhojiči a liečitelia začali vo zvýšenej miere zaoberať liečbou a starostlivosťou o nohy. Používali liečebné kúpele s prímesami byliniek, solí a rôznych odvarov.
Prvé zmienky o pedikúre siahajú až do starovekého Egypta a antických kúpeľov, ale skutočný záujem o estetický vzhľad chodidiel prepukol až v 18. storočí. Ošetrovanie nôh a celého tela spadalo pod kompetencie kaderníkov, ktorí boli akýsi prví živnostníci v oblasti starostlivosti o nohy. Na upravené nohy si veľmi potrpeli mnohí významní panovníci ako Ľudovít XVI. alebo kráľovná Viktória. Na prelome 19. storočia sa vo Francúzsku a v Nemecku a neskôr aj v iných európskych krajinách začala rozvíjať liečebná starostlivosť o ľudskú nohu. V mestách sa objavovali živnosti zaoberajúce sa výhradne starostlivosťou o nohy.
Otcom a zakladateľom súčasnej modernej pedikúry je Dr. William M. Scholl. Pracoval ako zamestnanec malého obchodu s obuvou v Chicagu. Zákazníci sa často sťažovali na problémy s nohami, čo ho motivovalo k štúdiu medicíny. Neskôr založil spoločne s bratom Frankom vlastný obchod, kde predával špeciálne vankúšiky, ktoré zmierňovali bolesti nôh. V roku 1912 založil aj vysokú školu pre podológov. Po celom svete tiež zaviedol a rozšíril pedikérske pracoviská. V jeho obchodoch sa zdarma ponúkali konzultácie pri problémoch s nohami. Pracovali v nich vyškolení pedikéri, ktorí ovládali starostlivosť o nohy po praktickej, ale aj teoretickej stránke. V starostlivosti o nohy znamenalo toto spojenie teórie a praxe veľký pokrok. Na základe informácií od zákazníkov pedikéri vyvinuli a odporúčali klientom ortopedické pomôcky, nástroje na pedikúru a manikúru, ktoré Dr. Scholle aj sám vyrábal. Zameral sa tiež na výrobu celého sortimentu pohodlnej obuvi a pančúch určených pre ľudí trpiacich na ochorenie kŕčových žíl. Značka Dr. Scholl v súčasnosti pôsobí vo viac ako 70 krajinách na celom svete.
Rozmach pedikúry u nás nastal v dobe Baťových obchodných domov v 70.rokoch 20.storočia. Vo svojich predajniach obuvi poskytoval prostredníctvom vysoko špecializovaných pracovníkov ošetrenia nôh a poradenstvo v oblasti pedikúry a používania korekčných pomôcok na rôzne druhy deformít chodidiel. V 80.rokoch 20.storočia sa starostlivosť o nohy výrazne zhoršila. Osveta bola veľmi malá a ubudlo veľa pedikérskych pracovísk. Ku zlepšeniu prišlo po roku 1990. Začali sa zlepšovať podmienky pre zakladanie nových pracovísk. Založená bola Asociácia pedikérov v Českej republike. Tá na svojich stretnutiach zoznamovala svojich členov s novinkami v starostlivosti o nohy, usporadúvali sa rekvalifikačné kurzy pre nových pedikérov. 19.4.2018 bola na Slovensku založená odborová organizácia spájajúca pedikérov, podológov a profesionálov v staroslivosti o nohy – Slovenská podologická spoločnosť. Úlohou tejto spoločnosti je garancia kvality poskytovania pedikérskych a podologických služieb, neustáleho zaškolovania a edukácie v nových technikách ošetrenia chodidiel a nechtov, praktických tréningov.
Slovo pedikúra v dnešnom ponímaní znamená profesionálne ošetrenie nôh a všeobecnú starostlivosť o nohy. Pred rokom 1993 bola pedikúra súčasťou tzv. komunálu a slúžila len na ošetrenie zdravých chodidiel spôsobom mokrej – skalpelovej techniky. Na Baťovej škole pedikúry sa vyučovala technika ošetrovania suchá – prístrojová. Vzhľadom na nedostatok prístrojov a ich vysoké obstarávacie náklady sa táto technika prestala vyučovať.
Po roku 1993 mnohí pedikéri vycestovali za možnosťou a technológiami do zahraničia, najčastejšie do Nemecka, kde má ošetrovanie nôh dlhú tradíciu a rozmach pedikérskych technológií.
Prvá žiadosť o suchú – prístrojovú pedikúru na Slovensku bola podaná na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
V prevádzkach pedikúry sa postupne objavovali klienti požadujúci ošetrenie zložitejších problémov nôh a na trhu sa objavili prvé nechtové špony, materiály na nechtovú protetiku a materiály na výrobu individuálnych korektorov.
Práca v pedikúre si začala vyžadovať širokospektrálne zdravotnícke vedomosti. Spolupráca pedikérov s lekármi chirurgami, diabetológmi, dermatológmi, angiológmi a lekármi liečiacimi chronické rany začala byť otvorená a obojstranne žiadaná.
Trend ukazuje, že v posledných dvoch desaťročiach dosiahla pedikúra na Slovensku vysoký stupeň rozvoja a povahou ošetrení sa pedikúra posúva vo veľkej miere do zdravotníctva.
V júni 2022 ukončili štúdium nového odboru starostlivosti o chodidlá „podológ“ prvých 23 podológov na Slovensku, čo viedlo k veľkému posunu vpred. Podológia je nelekársky odbor, ktorý sa zaoberá komplexnou starostlivosťou o nohu a chôdzu stredne rizikových a rizikových klientov.