Kurie oká sa tvoria na nohách ako kruhovité, do žlta sfarbené, ostro ohraničené ložiská, ktoré sú mierne vyvýšené. Na povrchu je typická hyperkeratóza. Ich priemer je cca 1 cm.
Okolitá koža býva zapálená, tlak na kurie oko vyvoláva výraznú citlivosť, až bolestivosť.
K najčastejším miestam výskytu kurích ók patria miesta na chodidle – plante, ktoré sú neustále a extrémne vystavované tlaku, v oblasti chodidla, pod ktorou sa bezprostredne nachádza kosť. Kurie oko vzniká vtedy, keď pôsobí na kožu neustály tlak, ktorý pôsobí proti pevnému podkladu.
Ich tvorba súvisí s obrannou funkciou pokožky kože. To znamená, že v mieste na chodidle, kde je vytváraný najväčší tlak, kde pôsobí najväčšie zaťaženie, prebieha proces odlučovania rohovinových buniek. Ale keďže je na ne vytváraný neustály tlak, tak sa budú na seba nalepovať, hromadiť a budú v tomto mieste vytvárať hrubšiu vrstvu.
Typickým prejavom je bolestivosť daného miesta, ktoré upozorní jedinca na jeho vznik.
Časť kože nad kostnými výstupkami, ktorá je vplyvom trvalého tlaku nadmerne zrohovatená, vytvára kužeľovitý útvar, ktorý môže zasahovať až k okostici periostu (väzivový obal kosti), v ktorom sa do kosti dostávajú cievy a nervy. Traumatizácia periostu spôsobuje tak výrazné bolesti.