V závislosti umiestnenia kurieho oka, štruktúry, počtu a závažnosti poškodenia tkaniva rozlišujeme niekoľko druhov kurích ók.
Zrnkovité kurie oko
Nachádza sa kdekoľvek na ploske chodidla. V miestach zmien postavenia kostí, teda pri poklese alebo vyklenutí klenby. Často vzniká aj tam, kde nedochádza k výraznému zaťažovaniu končatiny a je spôsobené skôr poruchou látkovej výmeny.
Sú nezávažnou formou kurích ók, lebo nebolia, klient ich necíti, ani často nevie, že na chodidle niečo má. Je to vlastne drobný zrnitý mozoľ. Vyznačuje sa drobnými červenými a zatvrdnutými bodkami v tvare zrniečok. Keďže nespĺňa definíciu klasického kurieho oka, je nesprávne označované aj ako nepravé kurie oko.
Ich odstránenie je veľmi jednoduché.
Tvrdé kurie oko
Tvrdé kurie oká sa vytvárajú na ploskách na miestach, kde je k povrchu kože veľmi blízko kosť alebo kĺbové spojenie. Tvoria sa hlavne nad kĺbmi prstov, na bočnej strane nohy, na špičkách prstov pri nosení malej a tesnej obuvi.
Tvrdé kurie oká sú obzvlášť problematické pre ľudí s necitlivou kožou v dôsledku poškodených nervov a ciev, napr. u ľudí trpiacich ochorením diabetes mellitus.
Tvrdá časť v strede kurieho oka môže spôsobiť hlboké poškodenie tkaniva, až ulceráciu.
Cievnaté kurie oko
Cievnaté kurie oko vzniká z tvrdého kurieho oka, pri ktorom je zanedbaná starostlivosť. Z plytkého kurieho oka neskôr oko postupuje až do zamší a tam zasahuje jemné vlásočnice. Tým dochádza k ich porušeniu a krvácaniu a neskôr to spôsobuje ich typické zafarbenie.
Obyčajne pri nesprávnom ošetrovaní tvrdých kurích ók môže vzniknúť tzv. cievne kurie oko, t.j. kurie oko, do ktorého štruktúry prerástla krvná cievka, kapilára.
Toto kurie oko pri ošetrovaní veľmi krváca a znemožňuje jeho dokonalé ošetrenie.
Mäkké kurie oko
Mäkké kurie oko sa tvorí v miestach vlhkej záparky, t.j. v medziprstnom priestore, kde sa opiera kĺb o kĺb alebo kosť, prípadne necht.
Najskôr vznikne otlak, neskôr sa vytvorí kurie oko, ktoré vplyvom potu a vlhkosti mäkne. Na povrchu sú miskovitého tvaru a ich jadro je prstencovité.
Tieto kurie oká sa veľmi zle ošetrujú, pretože sú mäkké, uhýbajú sa frézkam a štipkám, ale aj skalpelom.
Neurologické kurie oko
K ďalšiemu druhu patria neurotické kurie oká, ktoré sú veľmi bolestivé a práve z tohto dôvodu sa veľmi ťažko ošetrujú.
Zapálené kurie oko
Zapálené kurie oko je nevhodné na ošetrenie v našich prevádzkach!
Prejavuje známky zápalu.
Vzniká neošetrením tvrdého kurieho oka a naďalej vytváraním neustáleho tlaku na toto miesto.
Okolité tkanivo sa tlakom a dráždením zapáli, spočiatku iba začervená, neskôr môže dôjsť k zahnisaniu kurieho oka aj okolia a pôsobením hnisu sa postihnuté miesto rozmočí.
Pri nesprávnom ošetrení takto postihnutého kurieho oka môže dôjsť k nektrotizácii tkaniva, následne je nutný chirurgický zákrok, a tento stav môže viesť až k amputácii končatiny.
Takéto kurie oko patrí len do rúk lekára!
Podnechtové kurie oko
Je kurie oko nachádzajúce sa pod nechtovou platničkou. Vzniká v dôsledku nosenia malých topánok – nízkeho strihu topánok, v dôsledku ortopedických porúch – deformity prstov a nôh.
Pri jeho tvorbe dochádza k bodovému tlaku na jedno miesto a nadmernému treniu na toto miesto a k vytváraniu granulačného tkaniva pod nechtom.
Prejavuje sa ako tmavá, guľatá alebo oválna štruktúra pod nechtovou platničkou.